خرید پنجره upvc | پنجره upvc ارزان قیمت | upvc چیست؟
22
دسامبر

درباره شیشه ضد گلوله | شیشه چند جداره

درباره شیشه ضد گلوله

درباره شیشه ضد گلوله اگر بخواهیم بگوییم ابتدا با سراغ کسی برویم که ماهیت این شیشه‌ها را کشف کرد و بدانیم که شیشه‌های ضد گلوله چگونه درست شده‌اند: برای اولین بار یک شیمیدان فرانسوی به نام ” بندیکتوس ” در اوایل قرن بیستم بر حسب یک اتفاق جالب توانست روشی برای ساخت شیشه‌های نشکن و نسبتا مقاوم بدست آورد.

او روزی در آزمایشگاه مشغول مرتب سازی و جابجا نمودن بطری‌های که حاوی مواد شیمیایی بودن بود که به شکل ناگهانی یکی از بطری‌ها از ارتفاع نسبتا بالایی به زمین برخورد کرد. او مشاهده نمود که شیشه با وجود اینکه حجم زیادی داشت و نسبتا بزرگ هم بود بعد برخورد یا زمین نشکست.

شیشه ضد گلوله | پنجره دوجداره | دکورآتی

درباره شیشه ضد گلوله

آدرس کارخانه :  گرمدره ، کیلومتر 26 ، جاده مخصوص ، جنب کوچه مهر آذر ، پلاک 256

4262 10 36 – 026

4272 10 36 – 026

” بندیکتوس ” شیشه را بررسی نمود و طی این بررسی متوجه شد که این شیشه حاوی محلولی سلولزی بود که در طی زمان محویات آن تبخیر شده بودند و بر روی سطح شیشه رسوب کرده بودند که همین رسوب باعث شده بود که شیشه مقاوم شده بود و به اصطلاح می‌توان گفت که نشکن شده بود.

رازی که در ورای شیشه‌های ضدگلوله وجود دارد پلاستیک می‌باشد، که به آنها شیشه‌های چند لایه نیز گفته می‌شود و دارای لایه‌هایی مرکب از پلاستیک و شیشه می‌باشند که البته نسبت به شیشه‌های معمولی ضخامت بیشتری دارند و پلاستیکی که در درون لایه‌ها وجود دارد اغلب از مواد کربن‌دار تشکیل شده است. این شیشه‌ها با وجود ضخامت بالایی که دارند بسیار شفاف می‌باشند.

هنگامی که گلوله به شیشه ضد گلوله شلیک می‌شود اولین لایه‌ای که در شیشه وجود دارد سوراخ خواهد شد ولی لایه پلاستیکی که در پشت آن وجود دارد فشار گلوله را نگه می‌دارد و آن را متوقف خواهد کرد بنابراین گلوله توانایی رسید به آخرین لایه شیشه را ندارد.

این نوع شیشه‌ها دارای چهار لایه به ضخامت 6 میلی‌متری می‌باشد و نیز دارای دو لایه پلاستیک ضخیم می‌باشد. برای ساخت هر کدام از شیشه‌ها، در ابتدا با ایجاد خلاء و قرار دادن شیشه‌ها در آن، هوای موجود در بین لایه‌‌ها را خارج می‌نمایند، و سپس شیشه و پلاستیک را به یکدیگر می‌چسبانند و پس از آن در فشار 13 اتمسفر و در دمای 120 درجه سانتی‌گراد، و آن را در مدت 3 ساعت در این فضا نگه می‌دارند تا لایه‌ها ب یکدیگر بچسبند.

شیشه ضد گلوله | پنجره UPVC | دکورآتی

درباره شیشه ضد گلوله

آدرس کارخانه :  گرمدره ، کیلومتر 26 ، جاده مخصوص ، جنب کوچه مهر آذر ، پلاک 256

4262 10 36 – 026

4272 10 36 – 026

مقاوم‌ترین شیشه‌های ضد گلوله در کجا ساخته می‌شوند؟

در سال 2005 نیروی هوایی آمریکا بعد از تحقیقات و آزمایشاتی که انجام داد بودند اعلام نمود که ماده شفاف درست نموده که آن قدر مقاوم است که می‌تواند در برابر گلوله‌هایی که سپرهای ضد گلوله ماشین‌های زرهی را سوراخ می‌کننده مقاومت کند.

ماده‌ای درست نموده بودند از جنس اكسی نیترات آلومینیوم بود که با نام تجاری آلون شناخته آن را می‌شناسند و توانایی این را دارد که جایگزین تمامی شیشه‌های كنونی بر روی وسایل نقلیه زرهی شوند كه توسط نیروهای ارتش و پلیس‌های ضد شورش مورد استفاده قرار می‌گردند. به گفته هفته نامه نیو ساینتیست در طی آزمایشی که بر روی این ماده  درست شده توسط ارتش در دانشگاه دیتن در اوهایو انجام شد پی بردند که این شیشه جدید می‌تواند در برابر گلوله‌هایی که از اسلحه دور زن روسی با کالیبر 44 نیز مقاومت می‌نماید. و همچنین در برابر اسلحه دور زن براونینگ با کالیبر 50 نیز مقاومت نمود. و نکته جالب قضیه اینجاست که این ماده در برابر اسلحه مسلسل ضد سپر با کالیبر 30  نیز مقاومت نمود.

در ایران نیز در سال 1386 کارخانه‌ای برای تولید اینگونه شیشه‌های ضد گلوله در شهرك صنعتی شمس‌آباد قم ساخته شد.

شیشه ضد گلوله | شیشه | دکورآتی

درباره شیشه ضد گلوله

آدرس کارخانه :  گرمدره ، کیلومتر 26 ، جاده مخصوص ، جنب کوچه مهر آذر ، پلاک 256

4262 10 36 – 026

4272 10 36 – 026

شیشه ضد گلوله چیست؟

شیشه‌های ضد گلوله در نگاه اول که به آنها داشته باشید کاملا شبیه به شیشه‌های معمولی می‌باشند اما در عملکرد و باطن تفاوت بسیاری با شیشه‌های معمولی دارند. شیشه‌های معمولی هیچگونه مقاومتی ندارند به محض اصابت فشنگ یا هر جسم دیگری با آنها می‌شکنند و خرد خواهند شد اما شیشه‌های ضد گلوله همانطور که از اسمشان مشخص است از عبور گلوله جلوگیری می‌نماید. که البته اسم درستی که باید آنها را با این نام شناخت، شیشه‌هایی با مقاومت بسیار بالا می‌باشند، چون هیچ شیشه‌ای در جهان وجود نداردکه به تنهایی ضد گلوله باشد. آیا می‌دانید دقیقا چه چیزی مانع عبور گلوله از این شیشه‌ها می‌شود؟

تکنولوژی ساخت شیشه ضد گلوله

در تکنولوژی که برای ساخت این شیشه‌ها به کار گرفته می‌شود روش‌های متفاوتی توسط شرکت‌های سازنده این محصول به کار گرفته می‌شود، اما روش اصولی و به شکل معمول و همیشگی اینگونه شیشه‌ها با استفاده از شیوه‌ای به نام لایه لایه گذاری یا به انگلیسی Lamination ساخته می‌شوند. به این شکل که در فرآیند ساخت شیشه از نوعی پلاستیک سخت به نام پلی‌کربنات برای استفاده در بین لایه‌های شیشه برای در واقع لایه سازی استفاده می‌شود. به همین علت است که اغلب شیشه‌های ضد گلوله ضخیم‌تر از شیشه معمولی می‌باشند.

شیشه ضد گلوله | پنجره | دکورآتی

درباره شیشه ضد گلوله

آدرس کارخانه :  گرمدره ، کیلومتر 26 ، جاده مخصوص ، جنب کوچه مهر آذر ، پلاک 256

4262 10 36 – 026

4272 10 36 – 026

عملکرد شیشه ضد گلوله

ضخامت اینگونه شیشه‌ها از ۷ میلی‌متر تا ۷۵ میلی‌متر می‌تواند متغیر باشد. هنگامی که یک گلوله به آنها اصابت می‌نماید از لایه‌های موجود در ابتدا عبور می‌کند، اما لایه‌های پلی‌کربناتی که در بین لایه‌های شیشه وجود دارند انرژی جنبشی موجود در گلوله را به شدت کاهش می‌دهند و به همین علت گلوله نمی‌تواند از لایه آخر موجود در شیشه عبود کند. مقاومت اینگونه شیشه‌ها در برابر اصابت گلوله رابطه مستقیمی با ضخامت شیشه‌ها نیز دارد.

قطعا می‌توان گفت گه گلوله‌ای که از یه اسلحه کلاشینکف شلیک می‌شود سرعت و قدرت بیشتری نسبت به گلوله یک کلت دارد، پس برای حفظ امنیت در برابر سلاح سنگینی ماننده کلاشینکف نیاز به ضخامت بیشتری برای ساخت شیشه می‌باشد. اما با وجود ضخامت بالا و مواد مورد استفاده در ساخت اینگونه شیشه‌ها هر شیشه‌ی ضد گلوله‌ای نیز دارای یه حد تحمل می‌باشد. برخی از شیشه‌های ضد گلوله تا ۳ گلوله را می‌توانند نگهدارند و نشکنند اما در اینگونه شیشه‌ها معمولا چهارمین گلوله شیشه را می‌شکند و خرد خواهد نمود.

این نکته نیز قابل توجه است که شیشه‌های ضد گلوله یک طرفه نیز ساخته می‌شوند، به این شکل که فقط از طرف بیرون ایمن می‌باشند. به عنوان مثال ماشین ضد گلوله‌ای که از بیرون مقاوم می‌باشد اما سرنشین از داخل توانایی تیر اندازی را دارد، در ساخت این گونه شیشه‌های ضد گلوله از لایه نرم و انعطاف پذیری استفاده می‌نمایند که وقتی از بیرون گلوله با آن اصابت می‌کند کامل انرژی گلوله را گرفته و گلوله توانایی عبور از آن را ندارد، اما در طرف و در داخل خودرو این چنین نیست و گلوله می‌تواند به راحتی از شیشه عبور کند.

مطالب دیگر

خرید شیشه دو جداره | خرید شیشه | انواع شیشه و کاربرد آن

خرید پنجره upvc | پنجره upvc ارزان قیمت | upvc چیست؟

شیشه ضد گلوله | شیشه دوجداره | دکورآتی

درباره شیشه ضد گلوله

آدرس کارخانه :  گرمدره ، کیلومتر 26 ، جاده مخصوص ، جنب کوچه مهر آذر ، پلاک 256

4262 10 36 – 026

4272 10 36 – 026

ما را در شبکه های اجتماعی همراهی کنید

اینستاگرام / آپارات

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]