خرید پنجره دو جداره | پنجره دو جداره ارزان قیمت | پنجره دو جداره چیست؟
03
فوریه

علت ایجاد شدن بخار در بین دو شیشه‌ی پنجره دو جداره چیست؟ | عرق کردن پنجره UPVC

عرق کردن پنجره UPVC

امروزه استفاده از پنجره‌های دوجداره بسیار رایج شده است. شیشه پنجره‌های دوجداره در مقایسه با شیشه پنجره‌های عادی خصوصیات و مزایای بسیار زیادی دارند که از جمله این ویژگی‌های می‌توانیم به عایق صوتی و حرارتی بودن اشاره نماییم.

در کنار این مزایا عیب‌هایی نیز وجود دارد که نمی‌توانیم از آنها نادیده بگیریم. به عنوان مثال زمانی که قسمتی از شیشه بخار می‌گیرد قطعا دست به کار می‌شویم تا آنرا پاک نماییم. اما بعد از تمیز نمودن آن متوجه خواهیم شد که نه تنها بخار و لکه‌ای که بر روی شیشه بوده تمیز نشده است، بلکه مقداری نیز مات‌تر شده است.

عرق کردن پنجره UPVC | پنجره UPVC | شرکت دکورآتی

عرق کردن پنجره UPVC

آدرس کارخانه :  گرمدره ، کیلومتر 26 ، جاده مخصوص ، جنب کوچه مهر آذر ، پلاک 256

4262 10 36 – 026

4272 10 36 – 026

ایجاد بخار در شیشه‌های دوجداره می‌تواند اتفاق ناخوشایندی باشد و بعد از چنین اتفاقی همه به دنبال روشی برای از بین بردن بخار خواهند بود. در چنین شرایطی برخی از افراد تصمیم به تعویض پنجره خواهند گرفت و بعضی دیگر نیز اهمیتی چندانی به آن نخواهند داد.

در ادامه مطلب دلایل بخار کردن شیشه را برای‌تان توضیح می‌دهیم، پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ساختار شیشه دوجداره

در ابتدا اجازه دهید قبل از آنکه به دلایل بخار کردن شیشه‌ها بپردازیم، آنها مورد بررسی قرار دهیم و همچنین مقداری در مورد ساختار شیشه‌ها صحبت کنیم. امروزه شیشه‌هایی که در درب و پنجره‌ها استفاده می‌شوند دارای یک واحد IGU می‌باشند که علت استفاده از آن صرفه جویی در مصرف انرژی و سوخت می‌باشد.

زمانی که این پنجره‌ها را می‌سازند، بین آنها را با گاز و هوا پر می‌نمایند تا در واقعه به نوعی مانند عایق حرارتی عمل کند. گازهایی که فضای بین دو شیشه توسط آنها پر می‌شود معمولا گازهای آرگون و کریپتون می‌باشند. در این فرآیند و تکنولوژی خاصی که برای ساخت اینگونه درب و پنجره‌ها بکار می‌برند اشکالی وجود دارد آن هم فرار بودن این گازها می‌باشد.

حال این مسئله را با یک مثال ساده بیان می‌کنیم.
یک بادکنک که با گاز هلیوم شده است را در نظر بگیرید. آیا نگه داشتن آن بادکنک در یک جای ثابت کار آسانی می‌باشد؟ جواب این سوال خیر است، زیرا بادکنک مدام در حال فرار و حرکت به سمت بالا می‌باشد و نگه داشتن آن مقداری آزار دهنده خواهد بود.

عرق کردن پنجره یو پی وی سی | پنجره UPVC | شرکت دکورآتی

عرق کردن پنجره UPVC

آدرس کارخانه :  گرمدره ، کیلومتر 26 ، جاده مخصوص ، جنب کوچه مهر آذر ، پلاک 256

4262 10 36 – 026

4272 10 36 – 026

همین اتفاق در پنجره‌های دوجداره نیز اتفاق میافتد. با وجود آنکه پنجره‌های دوجداره به خوبی عایق می‌شوند ولی باز هم قطعا در این پنجره‌ها منافذی حضور دارند که باعث فرار گازهای آرگون و کریپتون می‌شوند و باعث کاهش طول عمر این پنجره‌ها می‌شوند.

که در کنار این موضوع عوامل دیگری نیز وجود دارند که باعث کاهش طول عمر پنجره‌های دوجداره خواهند شد، از جمله این عوامل می‌توان به نور خورشید، اختلاف دمای بیرون و درون منزل که بر شیشه‌ها وارد می‌شوند.

و در واقع باید اینطور گفت که عایق بندی‌های پنجره دوجداره در طول زمان دچار خرابی و فرسودگی می‌شوند. به همین علت می‌باشد که گاز میان دو جداره خارج می‌شود و در نهایت و رطوبت و دما جایگزین آنها در بین دوجداره پنجره می‌شود و باعث ایجاد بخار و کدری در شیشه‌های پنجره دوجداره می‌شود.

تشکیل بخار در پنجره UPVC | پنجره UPVC | شرکت دکورآتی

عرق کردن پنجره UPVC

آدرس کارخانه :  گرمدره ، کیلومتر 26 ، جاده مخصوص ، جنب کوچه مهر آذر ، پلاک 256

4262 10 36 – 026

4272 10 36 – 026

علت به وجود آمدن بخار کردن در بین شیشه‌های پنجره دوجداره

معمولا در زمستان بیشترین اختلاف دمایی در دوطرف پنجره‌ها وجود دارد، یعنی بیرون سرد و داخل منزل گرم می‌باشد. و ممکن است که به طور معمول بخار ایجاد شود اما پس از مدتی این بخار ایجاد شده از خواهد رفت و دائمی نیست. اما خب همین مدت زمان کوتاهی نیز که بخار بر روی پنجره می‌باشد می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد.

بخار آب می‌تواند به سه صورت بر روی پنجره‌ها ایجاد شود: حالت اول این ایجاد بخار بر روی جدار بیرونی پنجره می‌باشد. حالت دوم تشکیل بخار بر روی جدار داخلی پنجره می‌باشد و در نهایت حالت سوم تشکیل بخار در بین دوجداره شیشه‌های پنجره می‌باشد.

در ادامه مطلب این موارد را بررسی خواهیم نمود.

بخار گرفتگی پنجره UPVC | پنجره UPVC | شرکت دکورآتی

عرق کردن پنجره UPVC

آدرس کارخانه :  گرمدره ، کیلومتر 26 ، جاده مخصوص ، جنب کوچه مهر آذر ، پلاک 256

4262 10 36 – 026

4272 10 36 – 026

تشکیل بخار بر روی جداره‌ی بیرونی پنجره دوجداره

بخار در قسمت بیرونی پنجره زمانی ایجاد می‌شود که دمای داخل ساختمان نسبت به بیرون آن بسیار بالا باشد و کاملا طبیعی می‌باشد. که نشانه خوبی از عایق بندی درست پنجره‌ها می‌باشد. کاربرد اصلی پنجره‌های دوجداره جلوگیری از اتلاف انرژی داخل ساختمان می‌باشد که اگر عایق بندی درست باشد اتلاف انرژی وجود نخواهد داشت.

علت ایجاد بخار در جداره بیرونی پنجره دوجداره

نصب اصولی و درست پنجره دوجداره باعث حفظ انرژی داخل منزل در فصل سرد زمستان می‌شود، از خارج شدن گرمای محیط منزل جلوگیری به عمل می‌آید. و این پدیده گاهی اوقات اتفاق میافتد و جای نگرانی وجود ندارد.
تشکیل شدن بخار بر روی سطوح داخلی شیشه‌های دوجداره تشکیل بخار بر روی سطوح داخلی پنجره دوجداره می‌تواند علل متفاوتی داشته باشد.

برای مثال می‌توان به اختلاف دمای موجود در بین بیرون ساختمان و درون آن اشاره نمود و همچنین نبود تهویه هوای مناسب داخلی، این ها از جمله اصلی‌ترین عواملی هستند که موجب افزایش رطوبت هوا در داخل ساختمان خواهند شد. پخت و پز در آشپزخانه، استحمام و دم کردن چای در منزل می‌تواند باعث افزایش رطوبت داخلی منزلی گردد. این بخارات به محض آنکه با هوای سرد برخورد می‌نمایند به قطرات آب تبدیل می‌شوند ولی در صورتی که در منزل تهویه هوای مناسبی وجود داشته باشد هرگز این اتفاق نخواهد افتاد.

ایجاد شدن بخار در ساختمان معمولا در پنجره‌های تک جداره اتفاق میافتد. علت این امر غلبه نمودن دمای بیرون ساختمان بر دمای شیشه‌های در درون ساختمان می‌باشد. و همانطور که گفته شد در پنجره‌های دوجداره این امر می‌تواند به علت تهویه نامناسب و رطوبت بالای هوا باشد.

تشکیل شدن بخار در بین دو جدار شیشه دوجداره

تشکیل شدن بخار در بین دو جداره شیشه‌های پنجره دوجداره مشکل بسیار بزرگی می‌باشد. اگر در بین دو جداره پنجره‌های دوجداره بخار ایجاد شود نشان دهنده این است که عایق بندی آنها به خوبی صورت نگرفته است. که این اتفاق معمولا در ساختمان‌هایی که صورت می‌گیرد که عمر نصب پنجره‌هایشان به بیش از 10 سال می‌رسد.

پنجره UPVC | بخار گرفتگی پنجره یو پی وی سی | شرکت دکورآتی

عرق کردن پنجره UPVC

آدرس کارخانه :  گرمدره ، کیلومتر 26 ، جاده مخصوص ، جنب کوچه مهر آذر ، پلاک 256

4262 10 36 – 026

4272 10 36 – 026

دلیل ایجاد بخار بین دو جداره شیشه دوجداره

استفاده نمودن از مواد تمیز کننده شیمیایی برای انجام نظافت شیشه‌های پنجره، این مواد به عایق بندی پنجره آسیب می‌رساند و باعث می‌شود که از بین بروند. اگر در کمتر از یک سال این اتفاق بیافتد به این معنی می‌باشد که در ساخت آنها مشکلی وجود داشته و به خوبی عایق نشده‌اند.

پیدا نمودن علت اصلی اینکه چرا در بین دو جداره پنجره بخار ایجاد می‌شود می‌تواند دشوار باشد. و شورع این بررسی که مشکل از کجا می‌باشد و به چه علت می‌باشد از زمانی شروع می‌شود که اولین قطرات آب و عرق کردن در بین دوجداره پنجره مشاهده می‌کنید.

امیدواریم که این مطلب به شما کمک بسیاری کرده باشد و پاسخگوی بسیار از سوالات شما باشد.

پنجره UPVC | مات شدگی پنجره یو پی وی سی | شرکت دکورآتی

عرق کردن پنجره UPVC

آدرس کارخانه :  گرمدره ، کیلومتر 26 ، جاده مخصوص ، جنب کوچه مهر آذر ، پلاک 256

4262 10 36 – 026

4272 10 36 – 026

ما را در شبکه های اجتماعی همراهی کنید

اینستاگرام / آپارات

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]